Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Codzienne życie w XIX/XX wieku
Autor Wiadomość
AMG Offline
Member

Liczba postów: 223
Reputacja: 0
RE: Codzienne życie w XIX/XX wieku
Adaś miałby prawie setkę... Nie, żebym mu żałowała Smile

Rozumiem, że w środku prequel francuskiej serii Taxi? Wink

Wniosek z filmu jest taki, że już wtedy wszyscy się wszędzie spieszyli...
20-12-2016 07:38 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rika Offline
Administrator

Liczba postów: 1,592
A mnie się bardzo podoba to małe, składane autko dla kobiet. Trochę problematyczne to składanie i rozkładanie, ale za to zajmuje mało miejsca. Ale zakupy się nie mieszczą - z tego wnioskuję, że wtedy panie nie robiły zakupów, miały od tego służbę. A służba samochodami nie jeździła.
21-12-2016 12:57 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ADA Offline
Senior Member

Liczba postów: 486
Za każdym razem, gdy szykujemy się do tzw. "wielkiego wyjścia" ulegamy lekkiej panice. Wszystko wtedy idzie, jak po grudzie. Włosy nie chcą się układać, makijaż też pozostawia wiele do życzenia. Do tego nie mamy, co na siebie włożyć i oczywiście nasz mężczyzna nie potrafi, a właściwie nie chce nas zrozumieć.

A jak z tym wszystkim radziły sobie panie w XIX wieku?

"Nie tylko wielkie wyjście, ale każde pojawienie się kobiety w miejscu publicznym, wymagało odpowiedniego wyglądu, dostosowanego do pory dnia i okazji. Godzina mogła, z wielkim trudem, wystarczyć, by przygotować się do wypadu na zakupy i to raczej te na pobliskim ryneczku.

Oczywiście trzeba było mieć zdolną pokojówkę, która potrafiła szybko rozczesać długie włosy, upiąć je pod kapelusz, sprawnie zasznurować gorset, zapiąć dziesiątki guziczków przy sukni, rękawiczkach i bucikach. Ale przygotować się na eleganckie przyjęcie czy galę w operze w takim szaleńczym tempie? Wolne żarty!" - Twój facet narzeka, że długo robisz się na bóstwo? Koniecznie pokaż mu ten artykuł!

Cały artykuł na http://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/10...n-artykul/

[Obrazek: France_in_XXI_Century._Toilette_madame-600x380.jpg]
Tak w roku 1910 wyobrażano sobie toaletę w roku 2000. Czy taka mechanizacja mogła przyspieszyć pobyt elegantki w łazience? (źródło: domena publiczna) - za Ciekawostki historyczne
05-02-2017 11:29 AM
senszen Offline
Member

Liczba postów: 96
Artykuł jest bardzo ciekawy, choć nieco brak mi w nim szczegółów Smile Ale przypomniało mi się, że niedawno, wędrując po youtube natrafiłam na filmiki kobiety zajmującej się rekonstrukcją strojów z różnych epok. Udowadnia ona, że zakladanie i noszenie tych ubrań nie było ani tak niewygodne, jak nam się wydaje, ani też przygotowanie do wyjścia nie zajmowało aż tak dużo czasu.
Zresztą, nie oszukujmy się, dzisiaj też wiele kobiet na pielęgnację swojej urody i wizerunku przeznacza bardzo wiele czasu i pieniędzy. A brak makijażu i schludne acz mało eleganckie odzienie, tak wtedy, jak i dzisiaj, nie pomogą mi w znalezieniu męża.
Ubrania ubraniami, ale jak ja się cieszę, że podejście do higieny jest teraz inne Big Grin
22-02-2017 08:57 PM
ADA Offline
Senior Member

Na blogu Agnieszki Lisak znalazłam takie oto ogłoszenie:

[Obrazek: r13.png]

Gdybyż to szanowna pani Strzałkowska mogła wiedzieć, co w XXI oznacza słowo "stręczenie"... na pewno dostałaby globusa. Wink

Więcej podobnych ciekawostek takich jak np.: dostawa mamek czy wprawianie zębów na styl amerykański Huh na http://www.lisak.net.pl/blog/?p=12527
17-06-2017 01:09 AM
Rika Offline
Administrator

Liczba postów: 1,592
Słownik PWN:
stręczyć
1. «ułatwiać nierząd lub nakłaniać kogoś do nierządu»
2. daw. «polecać, rekomendować»

To dawne znaczenie chyba już zapomniane. A przynajmniej nie używane, bo ludzie nie chcą być źle zrozumiani. Język się zmienia, jak wszystko.

Lubię blog Agnieszki Lisak 0wink
18-06-2017 12:08 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ADA Offline
Senior Member

Czy wiecie ile w przedwojennej Polsce kosztował kilogram cukru? Okazuje się, że 1928 r. było to 1,56 zł, co podobno odpowiada obecnym 15 zł.
Więcej, o cukrze, który niewątpliwie krzepi Wink można przeczytać tu:

http://ciekawostkihistoryczne.pl/2011/08...ej-polsce/

A tak reklamowało się wówczas cukier... i jak to ma się do współczesnych zaleceń lekarzy i dietetyków Huh

[Obrazek: cukier-krzepi-3.jpg]
04-07-2017 10:39 PM
Ewelina Offline
Posting Freak

Liczba postów: 933
Autorem hasła "Cukier krzepi" był chyba Melchior Wańkowicz. Zdolny naród "dorobił" ciąg dalszy - "cukier krzepi, wódka lepiej" Oczywiście wymawiano "-ie" jaki długie "i" 0drinks
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-07-2017 06:51 PM przez Ewelina.)
09-07-2017 06:50 PM
AMG Offline
Member

Liczba postów: 223
(09-07-2017 06:50 PM)Ewelina napisał(a):  Autorem hasła "Cukier krzepi" był chyba Melchior Wańkowicz.

Zgadza się, sama tłumaczyłam o tym tekst Smile
09-07-2017 08:00 PM
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Your Website | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS